Kim jesteśmy – czyli słów kilka o Domu Sąsiedzkim

28 stycznia 2017 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Domu Sąsiedzkiego "Szmulowizna" przy ul. Łochowskiej 31. Dom ten powstaje w ramach MAL – czyli miejc aktywności lokalnej. Na zdjęciach zobaczyć możecie nasze miejsce w trakcie przygotowań.

Dom sąsiedzki w ramach MAL – co to takiego?

MAL to, mówiąc w skrócie, miejsce otwarte dla mieszkańców oraz na lokalne inicjatywy. Tutaj udostępnia się nieodpłatnie przestrzeń i sprzęt potrzebny do działań, a pracownicy i wolontariusze starają się na bieżąco współpracować i odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności.

Domy sąsiedzkie najlepiej realizują ideę MAL. Okoliczni mieszkańcy mogą się tu spotkać, aby poznać siebie nawzajem, podziałać, zrobić razem coś ciekawego, czy po prostu napić się razem herbaty i porozmawiać. Jest przestrzeń na własne działania, a także na rozwijanie nowych umiejętności podczas ciekawych warsztatów i spotkań. Można też skrzyknąć sąsiadów i pomyśleć wspólnie nad potrzebnymi w dzielnicy zmianami. Takie miejsce daje mieszkańcom przestrzeń i wiedzę do realizacji własnych pomysłów. Celem zaś jest aktywizacja lokalnej społeczności, ożywienie życia sąsiedzkiego, połączenie sił z innymi lokalnymi organizacjami i miejscami, a także aktywny udział w inicjatywach czy konsultacjach społecznych. Na miejscu na mieszkańców czekają przyjaźnie nastawieni animatorzy.

Dom Sąsiedzki jest również Waszym domem

Domy sąsiedzkie to miejsca ogólnodostępne, w których mieszkańcy mogą sami być współgospodarzami, włączając się aktywnie w działania.  Mogą tu m.in. uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas.

Dom sąsiedzki jest nie tylko przestrzenią, ale społecznością ludzi związanych z tym miejscem i angażujących się w jego działania (np. poprzez samopomoc). Działania nie ograniczają się jedynie do przestrzeni lokalu i dom sąsiedzki jak najbardziej może wychodzić poza mury i organizować czas mieszkańców w przestrzeni miejskiej.

Pragniemy stworzyć miejsce, w którym panować będzie zasada wzajemności (jeśli korzystam z zasobów lub działań domu sąsiedzkiego, daję mu coś w zamian od siebie – np. sam/a prowadzę zajęcia, pomagam w organizacji miejsca, czasem przyniosę ciastka i herbatę, gdy ich zabraknie), wzajemne zaufanie, otwartość, tolerancja i poszanowanie indywidualności każdego mieszkańca.

Pamiętajcie, że mieszkańcy jak najbardziej mogą współtworzyć program domu sąsiedzkiego. Mogą mieć także wpływ na regulamin, wygląd miejsca i jego wyposażenie.

W domu sąsiedzkim każdy może realizować własne pomysły na działania. Oferuje on mieszkańcom bezpłatną przestrzeń umożliwiającą realizację różnorodnych przedsięwzięć oraz w miarę możliwości sprzęt: rzutnik, flipchart, laptop. Można skorzystać również ze wsparcia organizacyjnego, a często animacyjnego. Pozwala to na stworzenie oferty dla dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów.

Co może się dziać w domu sąsiedzkim?

Oferta domów sąsiedzkich w sporej mierze opiera się na potencjale i sugestiach mieszkańców. Z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby, z drugiej zaś jest tworzona przez nich samych i bazuje na lokalnych zasobach. Mogą to być np. zajęcia informatyczne dla seniorów, warsztaty pisarskie, małe konferencje, literacki klub dyskusyjny, spotkania chóru, punkt gry miejskiej, szkolenia dla poszukujących pracy, koło gier planszowych, spotkania mam, warsztaty hiphopowe, rozmówki angielskie, gimnastyka dla seniorów…

Serdecznie zachęcamy do odwiedzin i rozmów na temat przyszłości naszego Domu Sąsiedzkiego "Szmulowizna". Chętnie poznamy Wasze sugestie i propozycje. W końcu to miejsce ma być dla Was. Do zobaczenia na Łochowskiej 31!